SNOWBOARD.PL snowboard
SNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeria
wyjazdySNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeriaporadnikSNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeriasklep onlineSNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeriagiełdaSNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeriasklepySNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeriaforumSNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeriafotoSNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeriakamerySNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galerialinkiSNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeriatapetySNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeriaKlubowicze
SNOWBOARD.PL snowboard deski snowboardowe wyjazdy sklep galeria
snowboard
 Forum  (zaloguj się)
dyskusje snowboardowe » twardziele - technika jazdy » Carving w Bialce na niebieskiej trasie...

Pokaż: Dzisiejsze listy | Listy bez odpowiedzi | Szukaj
Powiadom znajomego | Przełącz widok 
Stwórz nowy wątek
AutorWątek
abrax
abrax
Wypowiedzi: 637

Carving w Bialce na niebieskiej trasie...2011-01-24 23:12
W Bialce... Na desce slalomowej... Pytanie czy dobrze... ?? Co powiecie? To nie mialo byc EC tylko plynny karwing...

EDIT:
No i material: http://www.youtube.com/watch?v=Dbj2JeIhyT4

[Modyfikowane: 2011-01-24 23:15]

Odpowiedz
sabestian
sabestian
Wypowiedzi: 284

Odp: Carving w Bialce na niebieskiej trasie...2011-01-25 10:01
Przytul prawą rękę, bo ktoś Twoje gesty może wziąć do siebie! ;)

[tryb mendy] A, i kamerzyście daj na piwo, żeby mu się tak ręka nie trzęsła. Chyba, że to miało być w konwencji Dogmy filmowane... [/tryb mendy]

Dajesz radę :) miał być płynny carving i jest. Tu więcej nasi guru pomogą, bo ja za cienki jestem.
 Odpowiedz
Shaman
Shaman
Wypowiedzi: 805

Odp: Carving w Bialce na niebieskiej trasie...2011-01-26 10:28
hej

1) góra ci bardzo chodzi. zobacz pod jakim kątem masz klate w stosunku do deski na back i pod jakim na front. powinna być cały czas pod tym samym kątem czyli nieruchoma. czyli na backside dużo większa rotacja. albo utrzymaj na backu pozycję z fronu. patrz na swoją przednia rękę. staraj się pilnować trzymać ją cały czas nad krawędzią backsideową.

2) góra w drugiej płaszczyźnie patrząc od tyłu/przodu. tak bardzo ogólnie bo to wiąże się już z pracą kolan i kilkoma innnymi rzeczami trudnymi do opisania. to trzeba pokazać na żywca.
jadąc na frontside postaraj się wykonać tylnym kolanem ruch jakbyś chciał dotknąć śniegu, ale górą ciała staraj się utrzymac linię barków w poziomie względem stoku.
na backside analogicznie. ruch przednim kolanem do śniegu jakbyś chciał docisnąć dziób deski ale góra ciała j.w. czyli linia barków w poziomie. tylko nie zginaj się na "kwiat fasoli/sedes" tylko wepchnij przednie kolano i biodro "do skrętu" a nie tyłek.
jeżeli wepchniesz tyłek znaczy że pkt.1 nie działa i nie jesteś zrotowany więc do skrętu idzie tyłek a nie biodro. wpychając tyłek wykonujesz kontrrotację czyli spychasz tył deski, a jeżeli jesteś za bardzo na przedniej nodze to masz standardowy ześlizg/zamiatanie tylną nogą.

to są dwa najczęstsze błędy na desce. Zwłaszcza jak ktoś uczył się w PZS ichniejszej techniki na kaczke, a potem wsiadł na normalne kąty. A jest to baaardzo trudne do wyeliminowania, dlatego warto się tym zająć na samym początku jazdy.

do eliminacji tego bardo fajny jest właśnie EC. rotacja przy wykładkach bardzo pomaga w wyeliminowaniu złych nawyków. A lekka rotacja w normalnej jeździe, moim skromnym zdaniem, nie jest zła a wręcz jest pozytywna.

i właśnie tak jeździ 95% ludzi.

Abrax. ty przy tym utrzymujesz bardzo ładnie krawędź!

ale się rozpisałem...

[Modyfikowane: 2011-01-26 10:32]

Odpowiedz
abrax
abrax

Odp: Carving w Bialce na niebieskiej trasie...2011-01-26 17:37
Heh,

Czyli jak to mawia Sebastian... Zle, znaczy dobrze ale zle... ;)

Fajny komentarz, postaram sie zastosowac w praktyce, choc paronastoletnie przyzwyczajenia beda pewnie trudne do przezwyciezenia.

Szaman, kilka pytan pozwalajacych mam nadzieje na lepsze zrozumiemie tematu:

1. Praca kolanami. Czy chodzi o ugiecie tylnego kolana w kierunku frontside'u, czy ruch kolanem koliscie na zewnatrz? Noga przednia i backside, chodzi o wyprostowanie kolana, czy analogiczny ruch na zewnatrz... Ech, chyba sobie sam odpowiedzialem...

2. Klata i deska. Czy tu chodzi o to, zeby nie wyginac sie do tylu na backu ani do przodu na froncie tak? Tylko podazajac za pochyleniem deski, pozostawac w stosunku do niej pod tym samym katem?

3. Rotacja na backu bedzie wieksza jak skrece biodra... ?? Tak? Bo tak czuje, po Twoim komentarzu, ze chyba mam miednice bokiem za bardzo. Powinna byc bardziej skrecona do przodu?

4. "wpychając tyłek wykonujesz kontrrotację czyli spychasz tył deski, a jeżeli jesteś za bardzo na przedniej nodze to masz standardowy ześlizg/zamiatanie tylną nogą." no mamy sedno sprawy, to chyba mnie najbardziej u mnie wkurza...

5. O co chodzi w technice na kaczke? W sensie, ze katy butow 0 i 0 ??

dzieki tak w ogole... super. :-)
 Odpowiedz
canman
canman
Wypowiedzi: 185

Odp: Carving w Bialce na niebieskiej trasie...2011-01-26 19:56
Witam,

Dla mnie głównym problemem jest inicjacja skrętu poprzez wychylenie ciała.
Pod koniec każdego skrętu zaczynasz się odchylać w stronę następnego, ciągnąc za górą ciała resztę.

1. OK
2. Zaczynasz się odchylać
3. MAksymalne odchylenie (chyba crazy banana style albo coś)
4. Uff... nogi i deska zaczynają zmieniać krawędź
5. Jesteś znowu OK
6. Maksymalne odchylenie na backu.

To trzeba wyeliminować, zanim się weźmiesz za resztę.

Ćwiczenie korekcyjne: Płaski stok. Rozpięte klamry butów. Próba wykonania skrętu ciętego samymi stopami - łatwiej na SLce. Potem po zapięciu butów, stopami i kolanami. Pozostała część ciała nie wykonuje żadnych ruchów. (tak stopy odgrywają ważną rolę, mimo że buty są zapięte i teoretycznie usztywniają kostkę (ciekawe dlaczego panowie Słordowie lansują miękkie buty ze sprężynami (czyżby stopy były potrzebne?))).

Pozdrawiam
Bartek

ZałącznikZałącznik: abrax.JPG
(Rozmiar: 35.63 KB, Liczba wyświetleń: 249 )

[Modyfikowane: 2011-01-26 19:57]

Odpowiedz
sabestian
sabestian

Odp: Carving w Bialce na niebieskiej trasie...2011-01-26 20:07
Extra komentarze...!
 Odpowiedz
mordorr
Wypowiedzi: 306

Odp: Carving w Bialce na niebieskiej trasie...2011-01-26 20:19
Canman,

Szczeka opada! rozlozyles nam to na czynniki pierwsze tak, ze nawet ja zrozumialem o co chodzi

EDT:

Pozycja na kaczke - przednie wiazanie na katach dodatnich (raczej nie wiecej niz +15-20 stopni) a tyl na lekkim minusie (-5 np)
konfiguracja zdecydowanie nie dla twardej deski.

BTW - z ciekawosci probowalem takiej konfiguracji - totalnie nie dla mnie :) deska nie chce jechac, a do tego nie miescily mi sie wiazania do pokrowca przy tak maly katach :) ja zdecydowanie wole progresywne ustawienie

[Modyfikowane: 2011-01-26 20:23]

Odpowiedz
abrax
abrax

Odp: Carving w Bialce na niebieskiej trasie...2011-01-26 20:53
Mordorr, no tak to juz jest, ze dobrzy instruktorzy tak po prostu potrafia... Rozkladaja Cie na drobne, wyrzucaja bledy, wzmacniaja to co dobre i smigasz jak szalony! :-)

Faktycznie rewelacja te komentarze. Az sie nie spodziewalem , ze tak duzo sie dowiem.

Co do miekkich butow, to w sumie byl pierwszy w ogole raz na sprezynach, wczesniej jezdzilem na calkiem twardym zestawie.

Chlopaki, jak widac sporo do zrobienia jest :-) Mam nadzieje, ze to nie zajmie jakichs wiekow...

Przy najblizszej okazji zaczynam powazna prace...

EDIT:
Canman, swietna robota z ta sekwencja zdjec...

Pierwsze co mi sie na mysl rzuca to jak ja u diabla krawedz zmienie bez tego odchylenia... Ale to widac u mnie mocno utrwalone jest, ze "rzucam" cialem a deska na to odpowiada, zamiast zaczac wlasnie na dole a potem gore ustawic...

[Modyfikowane: 2011-01-26 20:56]

Odpowiedz
abrax
abrax

Odp: Carving w Bialce na niebieskiej trasie...2011-03-08 23:03
W koncu bylem na desce...

Po poradach, po setnym ogladnieciu tych samych ujec, doskonale pokazujacych niedostatki mojej techniki...

Shaman, Canman DZIEKUJE! Sprawy poszly tak do przodu, ze az trudno w to uwierzyc...

Ale po kolei.

Canman mi na PCS zasugerowal "jazde na tylnej nodze". Niebardzo z poczatku wiedzialem o co chodzi i po dluzszych rozmyslaniach doszedlem do wniosku, ze siedze za bardzo na przodzie. Do tego konkretna analiza przeprowadzona przez chlopakow na podstawie filmu na poczatku tego watku...

No i jestem, zakladam deche, i chcac kompletnie przebudowac dotychczasowa technike albo chociaz zauwazyc na czym polega roznica, zaczynam od proby zjazdu cietym skretem z plaskiego stoku w rozpietych butach. po 3 zjezdzie super. Wreszcie wychodzi, ale zeby w ogole zaczac skrecac, musze sie caly pochylic razem z decha. Wiec to o czym mowil Canman na temat odchylania sie od plaszczyzny stoku (sekwencja zdjec) odizolowane. Pierwszy sukces, zapowiada sie dobry dzien...

No to idziemy na gore, trasa juz nie taka plaska, wchodze na frontside, majac na uwadze uwagi na temat ciezaru ciala z tylu... Wszystko pieknie az tu nagle...
- tyl przedniej krawedzi zaczyna sie zeslizgiwac (za duzo nacisku na tyle), deska uskakuje, a ja robie salto przez przod deski, ktora mi sie "zawinela pod kolano".

No i mamy problem... Skrecilem przednia kostke. Powaznie. Nie moge stanac, nie moge jechac, boli.
Trzeba bylo zapiac buta a nie jezdzic w rozpietym, ale Canman mowil wyraznie, ze stok ma byc plaski.

Po 5 minutach wyglada na to, ze nie jest tragicznie. Zapinam buta i moge zjechac, choc o jakims mocniejszym nacisnieciu na przednia noge moge zapomniec. Ale nic to, w koncu jestem hardkorem nie>? A poza tym i tak mialem jezdzic na tylnej nodze...

Panowie, zapominam o bolu, probujac zastosowac wszystkie punkty z opisanego wyzej szkolenia.

Wiec, rotacja na backu, pozycja naturalna ustalona, sila faktu ciazar ciala na tyle i robimy backside...

W momencie, zrozumialem o co chodzi, krawedz trzyma jak szalona, zero problemu ze skakaniem krawedzi, tylek nie laduje na sniegu, Jest dobrze. Naprawde dobrze. Tym lepiej ze potem ilekroc sie na backsidzie wywracalem, okazywalo sie, ze ktorys z wyuczonych bledow zostal powtorzony. Ale stosujac wszystkie te podpunkty o ktorych mowa, tak, na czerwonej trasie rowniez bez zmian. Krawedz trzyma dziko! Wielokrotnie jezdzilem po tej trasie i nigdy ta deska nie pozwalala na tak duzo.

SUPER -> wielkie dzieki, Wasze rady naprawde doskonale mi pomogly :-)

Dzisiaj juz wtorek wieczor, od skrecenia kostki minelo 5 dni. Juz moge chodzic nie kulejac, wiec nie bylo to jakies wielkie skrecenie.

Niemniej jednak spowodowalo, ze nie dalem rady sie zapomniec i jechac za bardzo z przodu, co bardzo ulatwilo zmiane dotychczasowej techniki.

Oczywiscie !@@#$#% ze mnie, ze ryzykowalem powazniejsza kontuzje jezdzac w takim stanie.

Ale jak juz przez dluzszy czas wszystko wychodzilo i zaczelo sie to robic coraz bardziej naturalne, sprobowalem magicznego ruchu kolanami na zewnatrz... Nie no - bajka. To dziala nawet lepiej niz moglbym sobie wyobrazic.

W zwiazku z powyzszym, musze zweryfikowac moj dotychczasowy poglad. I tak od dzisiaj wiem, ze pelna wykladka na desce slalomowej JEST MOZLIWA na obydwu krawedziach!!!

Jeszcze raz dziekuje!
 Odpowiedz
sabestian
sabestian

Odp: Carving w Bialce na niebieskiej trasie...2011-03-10 9:57
Fajnie! Moje największe przełomy w technice następowały w sytuacjach kiedy byłem chory z gorączką na antybiotyku, albo po wypadku... To łamie schematy, z których bardzo ciężko wyjść inaczej.
Następna strona Odpowiedz

Stron (2): [ 1  2  >  » ] Stwórz nowy wątek
Poprzedni wątek:szkolenie Twarda Deska
Następny wątek:EC - wyjście z łuku - jak....
Przejdź do forum: