SNOWBOARD.PL snowboard
SNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeria
wyjazdySNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeriaporadnikSNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeriasklep onlineSNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeriagiełdaSNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeriasklepySNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeriaforumSNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeriafotoSNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeriakamerySNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galerialinkiSNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeriatapetySNOWBOARD.PL snowboard wyjazdy deski sklep galeriaKlubowicze
SNOWBOARD.PL snowboard deski snowboardowe wyjazdy sklep galeria
 Forum  (zaloguj się)
dyskusje snowboardowe » kontuzje, urazy » zerwane acl (więzadło krzyzowe, przednie) a snowboard

Pokaż: Dzisiejsze listy | Listy bez odpowiedzi | Szukaj
Powiadom znajomego | Przełącz widok 
Stwórz nowy wątek
AutorWątek
arturro54
arturro54
Wypowiedzi: 6

Odp: zerwane acl (więzadło krzyzowe, przednie) a snowboard2011-12-14 20:10
wiec tak po pierwsze:
ja nieświadomie przejeżdziłem 4 pełne sezony z zerwanym ACL (oczywiście nie wiedziałem ze jest zerwane owe więzadło) wszystko trzymało jak należy. Wszystko zależy od tego jak jeżdzisz i jaki masz tonus mięśniowy. W tamtym roku pod koniec sezonu dopiero po całym dniu jazdy odezwała sie kontuzja, podczas skoków. W tym roku zrobiłem znów sie odnowiła kontuzja (3 raz z rzedu) wiec postanowilem cos z tym zrobić i poszedłem zrobic rezonans:wynik naderwane więzadło ACL, łekotka przysrodkowa pęknieta i naderwane wiezadło MCL (Więzadło poboczne przyśrodkowe). Lekarz oznajmił biorąc ten wynik i powiedział krótko: jesli chce Pan uprawiac sport i normalnie chodzic to niestety potrzebna bedzie rekonstrukcja tego więzadła, poniewaz choc jest naderwane to i tak nie spełnia swojej funkcji). zdecydowałem sie na ta operacje (czekając na nia ponad 6 miesiecy i wzmacniajac cały czas miesnie) Na stole operacyjnym okazało sie ze wiezadło jest zerwane a łekotka urwana i trzeba ja wyciac. ten fragment łekotki ktory był urwany przemieszczal sie po powierzchni stawowej i zostawił głebokie slady). po operacji lekarz oznajmil, ze jesli bym sie nie zdecydował na ta operacje to za pare lat miał powazne problemy z normalnym oruszaniem sie, nie mowic o uprawianiu jakiegokolwiek sportu. dobra rada:NIE ODKŁADAJ TEGO CO CIE CZEKA BO ZDROWIE JEST TYLKO JEDNO I NAWET DROBNA KONTUZJA CIĄGLE BEDZIE SIE POGŁEBIAC!!!

jesli chodzi o stopien kontuzji to co pisal kolega to wyglada to tak:
nie wazne czy jest naderwane czy zerwane to wiązadło niestety NIE REGENERUJE SIE co wiaze sie z tym ze kolano bedzie miało tendencje do uciekania. tak jak mowisz podleczysz noge-poprawisz czucie głębokie i bedzie ok ale do momentu kiedy mieśnie beda to kolano trzymały, potem gdy mieśnie beda skrajnie wyczerpane (np po dłuższej jeżdzie) to role stabilizujaco to kolano przejmie właśnie to uszkodzone więzadło. i nawet nie bedziesz czuła jak ci kolano ucieknie to mozesz zerwac nie tylko to uszkodzone wiezadło ale przy okazji inne,ktore sa w tym stawie.

natomiast jesli chodzi o ten letni lodowiec to 6 miesiecy wystarczy abys mogła pojezdzic, ale 1 warunek :stabilizator na kolano. czas przebudowy wiezadła wynosi 2-3lata natomiast do sportu wyczynowego wrócisz srednio po 1 roku. Jesli jestes wysportowana i bedziesz miałą odpowiednia rehabilitacje (najwazniejsza rzecz po operacji) to za 3-4 miesiace bedziesz mogła smigac na deseczce :)
 Odpowiedz
agata007
Wypowiedzi: 9

Odp: zerwane acl (więzadło krzyzowe, przednie) a snowboard2011-12-14 23:57
Dzieki za udział w dyskusji :)
U mnie w miedzy czasie chyba klamka zapadła, udało mi sie dość szybko dostać na listę i 11.01 stół 8-O
Takze próbuje sie ułożyć z mysla ze sezon off i zima na rehabilitacjach :( Oby było warto!:) no i działam na siłowni ( z drobną przerwą na grype)
@arturro a ty jak?juz po całym procesie i powrot na stok ?
 Odpowiedz
arturro54
arturro54

Odp: zerwane acl (więzadło krzyzowe, przednie) a snowboard2011-12-15 10:08
witam
szybko udało Ci sie załatwić termin, ja czekałem 5 miesięcy (moglem miec duzo wczesniej, ale u innego lekarza, a u dobrych lekarzy sa niestety kolejki ;/)

Obecnie jestem 3 tyg po operacji. Szwy sa zdjęte. poruszam sie o 1 kuli już. Rehabilitacja przebiega niezle, nawet rehabilitant powiedział, ze jest pod wrażeniem moich postępów. za tydz jade na kontrole do niego i moze wyjde juz bez kul :) w lutym wracam do pracy. Mysle ze w marcu/kwietniu skoczyć sobie na lodowiec na zakonczenie sezonu snowboardowego ;) tak wiec moze nie bedzie ten sezon do końca stracony ...:)

Moj obecny dzien wygląda nastepujaco: rano-cwiczenia w domu ok 1godz - odpoczynek-schłądzanie lodem nogi
poludnie - rehabilitacja manualna + fizykoterapia ok 2-2,5 godz - odpoczynek
wieczór - ćwiczenia w domku ok 1godz - odpoczynek-schłądzanie lodem nogi

Przed zabiegiem polecam cw:
-na mięsnie czworogłowy uda
-na mięśnie dwugłowy uda (moim zdaniem wazniejszy jest on, a niestety zaniedbany przez wiekszośc osob)
- na mięśnie łydki
-pasowałyby tez wzmocnić przywodziciele i odwodziciele uda
no i jak masz możliwość pływanie na basenie (same nogi do kraula i grzbietu. oprócz żabki-niewskazana
 Odpowiedz
arturro54
arturro54

Odp: zerwane acl (więzadło krzyzowe, przednie) a snowboard2012-01-16 19:16
witaj Agata 007

juz po zabiegu jesteś?? co sie okazało podczas zabiegu, wiezadło samo do rekonstrukcji czy też lękotka była uszkodzona??
 Odpowiedz
agata007

Odp: zerwane acl (więzadło krzyzowe, przednie) a snowboard2012-01-17 0:24
5ty dzień po zabiegu, od piątku w domu. Leze na kanapie... i nie mogę sie doczekać jutrzejszej pierwszej rehabilitacji :]
Zrobił mi tylko ACL ale jak sie z nim zobaczę muszę dopytać w jakim stanie jest łękotka i czemu jej w końcu nie tknął.
Takze teraz kila(nascie) tygodni ciężkiej pracy..i walki z warunkami atmosferycznymi. I odwracania wzroku od coraz to nowych zdjęć znajomych z wyjazdow w gory :P
A jak twoje postepy?
 Odpowiedz
arturro54
arturro54

Odp: zerwane acl (więzadło krzyzowe, przednie) a snowboard2012-01-17 11:09
hm.. to pewnie łękotkę masz całą. w takim wypadku rehabilitacja bedzie szybsza, bo bedziesz mogła wcześniej obciążać tą nogę.Gdyby się jednak okazało ze lękotka jest peknięta, to polecam wycięcie tego skrawka, nie polecam szycia bo predzej czy pożniej i tak znow peknie wiec lepiej usunąć ją.
Co do 1 rehabilitacji to pewnie będziesz ćwiczyła tylko na szynie CMP, ale i tak sie spocisz :) potem dojdzie piłka i guma ....fajne sprawy. Jeśli chcesz to mam fajna lekturke na kompie o rehabilitacji po takisz uszkodzeniach ACL wiec moge Ci podesłać.
U mnie jest wszystko ok, co prawda nie smigam na deseczce, ale funkcjonuje juz normalnie,czyli chodze, przysiad na 1 nodze ostatnio robilem na rehabilitacji,rowerek,orbitek no i basenik w końcu. Rehabilitant mówil ze idzie mi nadzwyczaj dobrze i kolo kwietnia moze byc koniec rehabilitacji. Jutro wybieram sie na narty biegowe sprawdzic kolanko, a moze i w marcu zaliczę jakiś lodowiec :) Najważniejsza jest praca i jeszcze raz praca, a efekty same przyjdą szybko, tym bardziej ze jesteś młoda i sprawna:) Po rehabilitacji polecam krioterapie lub obkładanie kolana lodem?pomaga zmniejszyć opuchlizne i przyspiesza gojenie ran/
a Ty jaka metoda mialas robiony ACL /jednopeczkowa i 2 peczkowa , sruby tytanowe czy biowchłanialne/??
 Odpowiedz
folg
folg
Wypowiedzi: 23

Odp: zerwane acl (więzadło krzyzowe, przednie) a snowboard2012-01-25 21:23
Siemka arturro54

Ja też bardzo podobnie.
Po kontuzji w lecie, przez mojego psa :), pierwsze to mi w gips kolano wsadzili, zanim dotarłem do tych ludzi co trzeba, niestety prywatnie ( odsyłanie długie kolejki do ortopedy itp.) to zrobił mi się przykurcz mięśni, po artroskopii rozblokowali mi kolano i zacząłem żyć. Teraz jeżdżę w stabilizatorze i bez szaleństw.
Ogólnie miałem zerwane wiązadło krzyżowe, rozerwaną łękotkę na dwie części z blokiem stawu, stłuczone kości, krwiaka i wodę.
20 lutego idę na rekonstrukcje, mam pytanie i prośbę.
Rekonstrukcje miałeś robioną ze sztucznego wiązadła czy naturalne pobrane z mięśnia ?
Znieczulenie dokręgowe czy narkoza ?
Czy mógłbyś mi przesłać te ćwiczenia o których wcześniej mówiłeś ?
Pozdrawiam szybkiego powrotu do zdrowia
 Odpowiedz
OneOfUs
OneOfUs
Wypowiedzi: 84

Odp: zerwane acl (więzadło krzyzowe, przednie) a snowboard2012-01-25 23:18
Siemka,
ja również miałem uraz kolana, zerwnie więzadła krzyżowego, uraz łąkotki i coś tam jeszcze, nie pamiętam nazwy (skręciłem podczes gry w piłkę). Miałem już dwie artroskopie, wyczyścili mi kolano i wycięli łakotę (podobno wisiała gdzieś obok:). Rekonstrukcji jeszcze nie przezszedłem, ale na snowboardzie śmigam. Wiem, że nieodpowiedzialnie, ale nie mogę się powstrzymać. Nie wykonuję jeszcze żadnych ewolucji w powietrzu, ale jeździć daję radę. Ani razu nie odczułem kontuzjowanego kolana. Polecam jazdę na rowerze, oczywiście gdy noga na to pozwoli. Wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda pozwala na stabilniejsze trzymanie kolana. Sprawdzone na własnej osobie mimo, że kolano jeszcze przed atoplastyką (jakoś tak to się nazywa- rekonstrukcją).

Przypomniałem sobie:

jeszcze naderwane więzadło MCL (boczne przyśrodkowe, czy coś takiego)

[Modyfikowane: 2012-01-25 23:21]

Odpowiedz
agata007

Odp: zerwane acl (więzadło krzyzowe, przednie) a snowboard2012-01-26 0:50
Ja skorzystałam ze śrub biowchłanialnych a przeszczep pobrany z mięśnia półścięgnistego. Znieczulenie od pasa w dół.. ale przegapiłam całe show na co jestem zła, bo chciałam obejrzeć dzieło od środka :)

A ćwiczenia chętnie przejrzę - choć mam wrażenie że już przeczytałam 80% materiałów dostępnych w internecie ;)

( agata007@autograf.pl)
 Odpowiedz
arturro54
arturro54

Odp: zerwane acl (więzadło krzyzowe, przednie) a snowboard2012-01-26 8:36
witam
materiały do ćw poszły na maila
co do metody rekonstrucji:Jednopeczkowa z śrubami tytanowymi(biowchłanialne były za dopłatą, ale moj lekarz mówił ze nie widzi sensu wkładac tych biowchłanialnych śrub)
znieczulenie oponowe czyli w kręgosłup i to chyba wszystko

jestem juz ok 8,5 tyg po operacji: obecnie rehabilitacja przypomina juz bardziej silownie, przysiady, wyskoki,skoki na 1 nodze, cw wzmacniajace 4glowy i 2dgoly uda , no i oczywiście basenik codziennie i rowerek. za tydz ma dojść juz trucht i skoki ba batucie :)

pozwolilem sobie , w wekend na odwiedzenie stoku :)co prawda w ortezie jezdzilem ale wszystko trzyma jak należy, wiec w marcu wybiore sie na jakis maly wypadzik na deseczke :) wiec w sumie nie caly sezon stracony.
pozdrawiam
Artur:)
Następna strona Odpowiedz

Stron (3): [ «  <  1  2  3  >  » ] Stwórz nowy wątek
Poprzedni wątek:Kolana i stawy, supersrodki:-)
Następny wątek:Skręcona kostka - czy ktoś miał? Ile przerwy?
Przejdź do forum: